U objednávek nad 2000 Kč (bez DPH) je standardní doprava zdarma

Velikosti obálek a rozměry obálek

Úspěšné zasílání závisí na množství různých faktorů, ale každý, kdo zasílá balík, dopis, pohlednici, vizitky, dar nebo blahopřání, má hlavní cíl a tím je zabezpečit, aby adresát otevřel to, co mu bylo zasláno, a věnoval tomu pozornost.

Tak, jak někdo vyvíjí největší úsilí při balení dárku, aby vypadal atraktivně, čistá bílá obálka dodá formálnost a eleganci. Někdy jde i o něco více, než jen o poslání pohlednice v typické hnědé obálce - někdy musí právě obálka zatraktivnit její obsah. I když jde jen o bílou obálku, v níž je faktura za dodané produkty nebo služby.

Právě proto je důležité správně rozumět velikostem obálek, abyste si na naší webové stránce uměli zvolit ty správné rozměry podle vašich konkrétních potřeb. Každá velikost je vhodná k jinému účelu, a to zvlášť ve světě byznysu. Některé typy obálek se mohou pro veřejnost zdát být zvláštním výběrem, ale ve skutečnosti jsou velmi užitečné v určitém specifickém kontextu.V tomto manuálu vám nabízíme detailní vysvětlení velikostí obálek a informační grafiky a tabulky, které vám umožní lépe porozumět rozdílům mezi jednotlivými modely: od standardních nebo modelových velikostí obálek až po ty s velkými rozměry, DL obálky a množství dalších.

Berte na vědomí instrukce, které uvádíme níže, a využijte nástroje, které vám nabízíme. Je to jediná možnost, jak najít nejlepší řešení pro vaši konkrétní situaci! Máte-li nějaké otázky, mějte na paměti, že se můžete obrátit na náš tým zákaznických služeb, který je vám k dispozici, aby vám ve vaší situaci poradil a doporučil služby, které budou nejvíc odpovídat vašim potřebám, ať už těm soukromým, nebo pracovním.

Mějte na paměti, že nástroj, který často využívají profesionálové k zefektivnění zasílání, je hromadné zasílání. Naše tiskárny dokážou vytisknout logo vaší společnosti nebo osobní značku na každou z našich obálek, a proto nezapomeňte, že si můžete vyžádat cenovou nabídku odpovídající vašim potřebám, a to bez závazků.

Velikost

je

rozměr

Abyste lépe porozuměli zde uvedeným možnostem, prohlédněte si následující informační grafiky, kde je zobrazeno, jak vypadají středně velké obálky ve srovnání s malými a velkými. Například obálky C5 a C6 se považují za středně velké obálky, ať už jde o čistě bílé, nebo barevné obálky.

Kalkulačka velikostí obálek ISO

Jaká je standardní velikost obálky?

Pro zorientování se je užitečné mít na paměti, že C4 je velikost obálky "folio", C5 je "čtvrtinová" velikost a C6 se tradičně považuje za standardní velikost dopisu, i když, jak se dozvíme později, to není velikost, která by se ve firmách používala nejvíc.

Výběr písmena "C" a k němu přidružené číslo nejsou náhodné. Splňuje standard ISO 216, který záměrně standardizoval klasifikaci obálek. Čísla navzájem souvisejí: naznačují, že velikost obálky je poloviční velikost té předchozí. C3 je tedy poloviční velikost z C2, C4 je poloviční velikost z C3 atd.

Navíc přesně odpovídají rozměrům archu papíru. Několik příkladů: obálky C3, které jsou relativně velké, jsou navrženy tak, aby se do nich vešly archy papíru DIN A3; obálky C5 jsou vytvořeny pro velikost papíru A5; relativně malé obálky C8 mají ideální rozměr, aby se do nich dal vložit arch papíru DIN A8. Tyto a další informace o tomto systému můžete najít v následující tabulce.

Tabulka s rozměry obálek od velikosti C0 do C10


Název Velikost (mm) Ekvivalenty formátu
C0 917 x 1.297 mm
A0 arch papíru
C1 648 x 917 mm A1 arch papíru
C2 458 x 648 mm A2 arch papíru
C3 324 x 458 mm A3 arch papíru
C4 229 x 324 mm A4 arch papíru A3 arch složený na polovinu
C5 162 x 229 mm A5 arch papíru A4 arch složený na polovinu
C6 114 x 162 mm A6 arch papíru A4 arch složený na 3 stejné části
C7 81 x 113 mm A7 arch papíru A5 arch složený na 4 stejné části
C8 57 x 81 mm A8 arch papíru
C9 40 x 57 mm A9 arch papíru
C10 28 x 40 mm A10 arch papíru


Navíc k těmto velikostem existují i jiné základní modely, které nejsou označeny písmenem "C". Ty uvádíme v následující tabulce s krátkým popisem jejich hlavního použití. Vezměte prosím na vědomí, že existují i jiné, volnější a specializovanější možnosti jako například velikosti, které se používají u obálek na pozvánky, které nekopírují žádný přesně stanovený vzor nebo standard. Mnohé z takových obálek jsou čtvercové obálky, se stranami stejné délky.

Název Velikost (mm) Ekvivalenty formátu
C5+ 162 x 235 mm Arch papíru A5. Jednou složený arch A4.
DL 110 x 220 mm Arch A4 složený na 3 stejné části podél širší strany.
DL+ 114 x 229 mm Arch A4 složený na třetiny ("plus" formát)
E4 280 x 400 mm Arch papíru B4
B4 250 x 353 mm Formát pro vložení obálky C4
B5 176 x 250 mm Formát pro vložení obálky C5
B6 125 x 176 mm Formát pro vložení obálky C6

Pokud byste chtěli jít do hloubky výpočtů použitých ke stanovení těchto rozměrů a poměrů, můžete se podívat na tuto stránku, na níž jsou uvedeny další série, jako například B, která se běžně používá při přípravě knih.

DL: Velikost nejpoužívanější kancelářské obálky

Protože v dnešní společnosti je to velmi důležité a hluboce zakořeněné, je rovněž podstatné připomenout další typ obálky na dopisy: DL. Je ekvivalentem pro výše uvedenou C6, protože je delší (po podélné straně) s menší výškou. Její rozměry jsou 220 x 110 mm. Když myslíme na "kancelářskou" obálku, ve všeobecnosti máme na mysli právě tuto velikost. Jinými slovy, tato obálka je navržena tak, aby pojala arch papíru DIN A4 složený na tři stejné části..

V absolutních číslech je velikost 220x110 mm ta, se kterou jsme se setkávali nejvíc, protože dokumenty, které nám firmy posílají do našich schránek, mají právě tento formát. Jsou to obálky na zasílání faktur, listy vítající nové zákazníky a množství jiných věcí.

Je to obálka běžně používaná firmami, jako je Correos, třebaže každá pobočka státní pošty nabízí pro určité uživatele i modely C6 v barvě bílé, která je většinou levnější než barevné obchodní obálky.


Formáty obálek pro speciální použití

V Svetobalek.cz pracujeme nejen s nejběžnějšími formáty obálek, ale rovněž s modely, které jsou už z různých důvodů méně běžné pro širokou veřejnost, i když mají svoje využití. Například to jsou obálky s okénkem: s malým otvorem, který umožňuje vidět část obsahu obálky zvenku.

Tato vlastnost se většinou využívá u normálních obálek velikosti DL: Společnosti umístí hlavičku na list tak, že když se list složí určitým způsobem, zasahuje to do výše uvedeného okénka, a tak zobrazí informaci pro příjemce (jméno, příjmení, ulice, PSČ atd.), čímž se odstraňuje nutnost vytisknout navíc stejnou informaci podruhé na samotné obálky a dochází tak k eliminaci dodatečných nákladů s tím spojených.

S kartonovou vložkou na certifikáty nebo diplomy, s klínem pro širší otevření, abyste tam mohli vložit ruku, ve tvaru kapsy... Katalog na Svetobalek.cz nabízí široký výběr řešení, a ten vám můžeme doručit k vašim dveřím po jednoduchém kliknutí.

Některé další modely, které se přímo netýkají rozměrů obálek a které jsou k dispozici na naší webové stránce, jsou neprůhledné obálky. Tento název nese obálka, která neprosvítá, ani když se podrží proti světlu, ať už proto, že má plnou barvu, nebo kvůli speciálnímu vnitřnímu povrchu, případně z jiného důvodu.

Kromě modelů, které jsme uvedli výše, je možné, že se střetnete s různými formáty obálek, protože existuje mnoho různých klasifikací, které se ne vždy týkají rozměrů obálek: například mohou mít speciální vlastnosti papíru nebo výrobního materiálu, nebo různý způsob zasílání.

Orientace na šířku, s okénkem, s otvíráním po délce

Orientace na šířku, s okénkem, s otvíráním po délce
Orientace na výšku, s okénkem, s otvíráním po šířce

Orientace na výšku, s okénkem, s otvíráním po šířce
Typ s otvíráním po šířce Automatické uzavírání, s navlhčovacím uzavíráním a samolepicí

Typ s otvíráním po šířce
Automatické uzavírání, s navlhčovacím uzavíráním a samolepicí
Orientace na výšku, s otvíráním po šířce, s okénkem

Orientace na výšku, s otvíráním po šířce, s okénkem
Orientace na šířku, s otvíráním po šířce, s okénkem

Orientace na šířku, s otvíráním po šířce, s okénkem
S klínem, s otvíráním po šířce Objemová obálka na zasílání větších množství papíru

S klínem, s otvíráním po šířce
Objemová obálka na zasílání větších množství papíru
Obálka s kartonovou zadní částí, s otvíráním po šířce

Obálka s kartonovou zadní částí, s otvíráním po šířce
S potiskem instrukcí "Please Do Not Bend".
Na pracovní plány, certifikáty a diplomy


Další informace kromě rozměrů obálky: typy uzavírání

Uzavírání obálky je dalším klíčovým aspektem při snaze zvolit si ten správný model. V Svetobalek.cz tomu věnujeme velkou pozornost. Jednou z nejvýhodnějších možností je samolepicí uzavírání: na vnitřní straně chlopně je malé množství lepicí vrstvy, takže po odstranění ochranného proužku ji můžete bezpečně zalepit a zabránit jejímu otevření.

Taktéž existují obálky s uzavíráním String & Washer, které nejsou velmi praktické v případě hromadného zasílání, ale mohou být vhodné při zasílání specializovaného, osobního dopisu příjemci. Totéž platí pro sponku, která se uzavírá zaklapnutím.

Jedním z prémiových řešení jsou obálky s magnetickým uzavíráním: Je to zajímavé a sofistikované řešení, které umožňuje otevřít a zavřít obálku víc než jedenkrát, pokud je to potřebné. A to je jen začátek jejich seznamu: obálky se zámkem, se záhybem, s navlhčovacím uzavíráním atd. Na naší webové stránce najdete množství možností.

Chlopeň s navlhčovacím uzavíráním

Chlopeň s navlhčovacím uzavíráním
Samolepicí

Samolepicí
Automatické uzavírání

Automatické uzavírání
Bez lepidla

Bez lepidla
Otvírání na horní straně

Otvírání na horní straně
String & Washer

String & Washer
Chlopeň se záhybem

Chlopeň se záhybem
Magnetické

Magnetické
S háčkem

S háčkem
So zámkem

So zámkem


Chlopně obálek: vymezení rozdílů

Chlopně obálek jsou dalším detailem, který odlišuje design a použití každého modelu. Aktuálně nejběžnější možností je typ s otvíráním po délce, který má malý proužek papíru s lepidlem (nebo jiný systém uzavíráním). Je snadné ji otevřít i zavřít. Chlopně podél delší strany obálky jsou většinou obdélníkové, třebaže u některých modelů se střetáváme i s kulatým tvarem.

Tradičnější a více vintage možností je chlopeň ve tvaru kosočtverce: klasická trojúhelníková chlopeň se špičkou, která poté, co se chlopeň uzavře, zachází do poloviny vnější strany obálky.

S otvíráním po délce, s kulatou chlopní s navlhčovacím uzavíráním, vhodné do některých poštovních strojů

S otvíráním po délce, s kulatou chlopní
s navlhčovacím uzavíráním, vhodné do některých poštovních strojů
S otvíráním po délce, s obdélníkovou chlopní s navlhčovacím uzavíráním, k manuálnímu vložení

S otvíráním po délce, s obdélníkovou chlopní
s navlhčovacím uzavíráním, k manuálnímu vložení

S otvíráním po délce, s automatickým uzavíráním k manuálnímu vložení

S otvíráním po délce, s automatickým uzavíráním
k manuálnímu vložení

S otvíráním po délce, s lichoběžníkovou chlopní s navlhčovacím uzavíráním, vhodné do určitých poštovních strojů

S otvíráním po délce, s lichoběžníkovou chlopní
s navlhčovacím uzavíráním, vhodné do určitých poštovních strojů
Šikmá, chlopeň s kosočtvercovou chlopní bankovní obálka s navlhčovacím uzavíráním, k manuálnímu vložení

Šikmá, chlopeň s kosočtvercovou chlopní
bankovní obálka s navlhčovacím uzavíráním, k manuálnímu vložení

Chlopeň na vložení s navlhčovacím uzavíráním, obálky na oslavy/události

Chlopeň na vložení
s navlhčovacím uzavíráním, obálky na oslavy/události


Obálky s uzavíráním po délce se samolepicí chlopní k manuálnímu vložení

Obálky s uzavíráním po délce se samolepicí chlopní
k manuálnímu vloženíFormát obálky je všechno... téměř

Nyní, když už máte přehled o různých formátech, jste si možná uvědomili, že výběr té správné obálky je klíčový nejen z estetického hlediska, ale také z hlediska účelu použití každého modelu. DL pro hromadné zasílání, obálky C4 pro vložení důležitých dokumentů ve formátu A4, obálky C7 pro zasílání malých pohlednic s osobním věnováním...

Kromě výše uvedeného musíte mít na paměti i ostatní kritéria, jako je materiál, barva, jestli už by měla mít obálka okénko nebo ne, a pokud ano, kde by mělo být umístěno, typ uzavírání obálky vhodný pro daný koncept přijetí atd.

Ať už hledáte cokoliv, najdete to na naší webové stránce: ať už normální velikosti obálek, případně velmi velké, nebo ty malé. Objednejte si online, abyste mohli svou zásilku poslat za co nejlepší cenu!